Ekstraklasa w sezonie 2021/2022
W sezonie 2021/22 skuteczność naszych typów to 62%. Każdy kto postawił na nasze typy zgarnął kupony o wartości aż… 10000 zł!
Sezon 2021/22 Ekstraklasy ruszył 23 lipca. Jako że po raz pierwszy od wielu lat w lidze grało aż 18 zespołów, liczyła 34. kolejki. Każdy zespół rozegrał ze sobą dwa spotkania (dom i wyjazd), po czym poznaliśmy mistrza, zespoły uczestniczące w pucharach i trzech spadkowiczów.
Ekstraklasa 2021/2022 w pigułce
|
|
Podsumowanie typów na Ekstraklasę 2021/2022
Można jednoznacznie stwierdzić, że ten sezon Ekstraklasy był udany dla naszej redakcji. Na pewno znacznie lepszą skuteczność osiągnęliśmy wiosną, która była mniej zaskakująca niż pierwsza część sezonu. Łącznie podaliśmy typy w 33. kolejkach Ekstraklasy sezonu 2021/2022.
Z 99 typów trafiliśmy aż 61, co daje bardzo dobry wynik blisko 62% skuteczności. Pod względem finansowym wyszliśmy na zero, z niewielką stratą. Mogło być lepiej, ale jak na tak dość nieprzewidywalną ligę, uznajemy to za akceptowalny wynik. Szczególnie że w każdej kolejce próbowaliśmy podawać dokładnie 3 typy, a nie zawsze byliśmy pewni, co do wszystkich propozycji.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci wybrać propozycje, które dały zarobić. Z samych trafionych typów, nie licząc podatku, który można obchodzić przez różne promocje i grając płaską stawką 100 złotych na typ, wygrane kupony osiągnęły wartość blisko 10 000 złotych.
Najbardziej żałujemy kilku typów długoterminowych, w tym tych z udziałem warszawskiej Legii. Z kolei wiosną zawiodła nas Jagiellonia. Liczyliśmy na to, że po przyjściu Piotra Nowaka zespół z Białegostoku zacznie grać zdecydowanie lepiej, a nic takiego nie miało miejsca. Jednocześnie udało się trafić kilka dobrych, wysokich kursów.
Z typami, już na sezon 2022/2023 wracamy pod koniec lipca. Szykuje się kolejna dość dziwna kampania, z mistrzostwami świata w trakcie. Mimo wszystko będziemy próbować podawać typy, które według nas mają największe szanse powodzenia. Pamiętaj jednak, żeby nie polegać tylko na innych, ale osobiście również analizować każdy typ.
Które typy na Ekstraklasę były pewniakami w sezonie 2021/2022?
Po zdobyciu tytułu w 2021 roku Legia była samodzielnym liderem w mistrzowskich tytułach. Stołeczny zespół ma ich 15, wyprzedzając Ruch Chorzów i Górnik Zarze (po 14). Kolejna w zestawieniu jest Wisła Kraków (13). Nie wydaje się, aby Wisła czy Górnik mogły wygrać ligę w tym sezonie. Ruch nie ma takich możliwości również dlatego, że gra na niższym szczeblu rozgrywkowym.
Czy to oznacza, że możesz ciemno stawiać na Legię? Pamiętaj, że podobnie jak inne ligi, również, jeśli jest to Ekstraklasa, typy bukmacherskie nigdy nie powinny być traktowane jako pewniaki. Im szybciej zrozumiesz, że pewniaków nie ma, tym lepiej.
Ekstraklasa – przewidywania na rundę wiosenną sezonu 2021/2022
Po kilku tygodniach przerwy Ekstraklasa wróciła do gry. Jako że jesienią drużyny rozegrały aż 19 serii gier, wiosną kolejek było tylko piętnaście. Po nich poznaliśmy mistrza Polski, dwie drużyny, które wystąpiły w Lidze Konferencji oraz trzech spadkowiczów.
Wydaje się, że na autostradzie do mistrzostwa Polski jest poznański Lech. Po słabym zeszłym sezonie w bieżących rozgrywkach „Kolejorz” grał bardzo dobrze i punktował w miarę regularnie. O czym należy wspomnieć, zimą do Lecha trafił Dawid Kownacki, który na pewno będzie wzmocnieniem siły ofensywnej zespołu ze stolicy Wielkopolski.
Spore szanse na utrzymanie miejsca na podium miała Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa. Wysoką pozycję po jesieni zajmowali też Lechia Gdańsk, Radomiak Radom, Wisła Płock, Stal Mielec czy Górnik Zabrze. Wydawało nam się jednak, że zwłaszcza trzy ostatnie zespoły wiosną powinny grać słabiej.
Natomiast lepiej niż jesienią powinno być w Białymstoku i Gliwicach. Do Piasta dołączył m.in. dobrze znany polskim kibicom Kamil Wilczek, choć do Warszawy przeniósł się Patryk Sokołowski. Natomiast w Białymstoku postawiono na nowego szkoleniowca, którym został Piotr Nowak. Na pewno lepiej grała też warszawska Legia, choć drużynę opuściło lub opuści kilku ważnych zawodników.
Oni opuścili Ekstraklasę:
Wiosną gra nie była tak widowiskowa, jak jesienią, o ile w ogóle można mówić o takiej w przypadku Ekstraklasy. Ligę opuściło kilku dobrych obcokrajowców: Jesús Jiménez (Górnik Zabrze), André Martins, Mahir Emreli, Luquinhas (wszyscy Legia), Erik Expósito (Śląsk Wrocław) czy Yaw Yeboah (Wisłą Kraków). Ligę opuszcza też Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin).
Oni trafili do Ekstraklasy:
Jest też kilka ciekawych transferów do Ekstraklasy, np.: Piotr Nowak (trener, Jagiellonia Białystok), Dawid Kownacki (Lech Poznań), Paweł Wszołek (Legia), Kamil Wilczek (Piast Gliwice), Joseph Colley, Fernández Teijeiro, Zdeněk Ondrášek, Karl Sebastian (wszyscy Wisła Kraków), Aleksandar Šćekić (Zagłębie Lubin).
Podsumowanie rundy jesiennej 2021/2022 w Ekstraklasie
Runda jesienna sezonu 2021/2022 Ekstraklasy przyniosła mnóstwo zaskakujących rozstrzygnięć. Oczywiście najbardziej na minus zaskoczyła Legia Warszawa, co widać też w naszych typach. Jednak są też plusy, w tym postawa Stali Mielec, Wisły Płock, a także Radomiaka Radom.
W całej rundzie jesiennej trafiliśmy 17 typów, podczas kiedy 18 było nietrafionych, a 3 skończyły się zwrotem postawionej stawki. Jeżeli grasz z nami regularnie, wiesz już, że lubimy obstawiać zakłady długoterminowe. Tym razem było podobnie i wiele zakładów jeszcze czeka na rozliczenie (16 zakładów). Wprawdzie są tam typy, które nie wejdą, głównie związane z postawą warszawskiej Legii, ale widzimy też wysokie trafione kursy, np.:
- Lech Poznań mistrzem Polski (2.25, Betclic),
- Radomiak Radom – Górnik Łęczna (kto wyżej na koniec sezonu). Typ: Radomiak Radom (1.55, TOTALbet),
- Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin (kto wyżej na koniec sezonu). Typ: Śląsk Wrocław (1.75, TOTALbet)
Lech Poznań w TOP3. Typ: Tak (2.00, STS).
Mimo wszystko liczymy na to, że wiosna będzie bardziej udana, a drużyny nie zafundują piłkarskim kibicom takiego rollercoastera.
Jak typowaliśmy Ekstraklasę po przerwie?
Jeśli szukałeś ciekawych typów bukmacherskich, na pewno Ekstraklasa daje duże możliwości. Przede wszystkim masz łatwy dostęp do kluczowych informacji o składach i absencjach. Prześledź, jak drużyny radziły sobie w meczach bezpośrednich, czy dany zespół nie bierze udziału w europejskich pucharach, a także jak wygląda jego sytuacja kadrowa. Przed sezonem w każdym klubie doszło do rotacji w kadrach, m.in.:
- Legia – do Warszawy przybyli m.in. Joel Abu Hanna, Mahir Emreli, Mattias Johansson, Lindsay Rose czy Josué. Ten ostatni to Portugalczyk, który na swoim koncie ma nawet 4 mecze w pierwszej reprezentacji swojego kraju. Po stronie strat należy wpisać m.in. następujących piłkarzy: Walerian Gwilia, Igor Lewczuk, Joel Valencia, Marko Vešović czy Paweł Wszołek.
- Lech – latem sporo działo się też w Lechu. Na Bułgarską zawitali lub powrócili m.in. Đorđe Crnomarković, Barry Douglas, João Amaral, Joel Pereira, Radosław Murawski czy Artur Sobiech. Największym ubytkiem jest odejście do Niemiec Tymoteusza Puchacza.
Podobnie aktywnie w letnim okienku transferowym było w innych kubach. Już sfinalizowane transfery, ale i plotki transferowe znajdziesz w serwisie 90 minut.
Kto był królem? Pewne typy na najlepszego strzelca Ekstraklasy 2021/22
Oczywiście nie dało się wskazać, kto na pewno strzeli najwięcej bramek w sezonie. Istniało jednak duże prawdopodobieństwo, że król strzelców Ekstraklasy był zawodnikiem zagranicznym. Wystarczyło posłużyć się tutaj statystykami z przeszłości.
- Król strzelców 2010: Lewandowski (18 bramek), 2011: Frankowski (14), 2012: Rudņevs (22), 2013: Demjan (14), 2014: Robak (22), 2015: Wilczek (20), 2016: Nikolić (28), 2017: Paixao, Robak (18), 2018: Carlitos (24), 2019: Angulo (24), 2020: Gytkjaer (24), 2021: Pekhart (22).
Widać wyraźnie, że od kilku lat to zagraniczni napastnicy zdobywają najwięcej bramek w lidze. Nie jest powiedziane, że teraz będzie podobnie, jednak biorąc pod uwagę wskazania bukmacherów, Ekstraklasa w sezonie 2021/2022 będzie mieć zagranicznego króla strzelców.
Patrząc na kursy, największe szanse dawano napastnikom Legii Warszawa (Emreli, Pekhart) i Lecha (Ishak). Przewidzieliśmy, że Legia zagra jesienią w fazie grupowej europejskich pucharów, stąd zwłaszcza Emreli w lidze może grać mniej. Nie są to pewne typy na Ekstraklasę, ale ciekawie wygląda zakład, że króla zdobędzie Ishak. Oczywiście, o ile nie dopadną go urazy i zimą nie zamieni on przynależności klubowej.
Kto spadł w sezonie 2021/22? Pewne typy na spadkowicza z Ekstraklasy
Zakłady na króla strzelców trudno uznać za pewne typy na Ekstraklasę. O wiele większe szanse powodzenia dawały zakłady na wytypowanie spadkowicza. O ile w związku z poszerzeniem ligi w poprzednim sezonie Ekstraklasę opuszczał tylko jeden zespół, o tyle w kampanii 2021/2022 będą to aż trzy drużyny. Jeżeli spojrzysz na kursy na spadek z Ekstraklasy, wyraźnie widać, że jeden z zespołów jest niemal murowanym kandydatem do spadku.
Mowa o Górniku Łęczna, którego szanse na pozostanie w elicie stoją najniżej. Beniaminek z Łęcznej jest uznawany za najsłabszy zespół Ekstraklasy 2021/22. Wśród kandydatów do spadku jest też beniaminek z Niecieczy, a także Stal Mielec. Pośród drużyn, które mają już dłuższy staż w najwyższej klasie rozgrywkowej, kandydatami do spadku są m.in. Cracovia czy Wisła Płock.
Nowi w Ekstraklasie. Kursy na beniaminków
Jeżeli regularnie obstawiasz ligę, jaką jest Ekstraklasa, typowanie wyników może iść Ci średnio. Nie jest tajemnicą, że w tej lidze każdy może wygrać z każdym, co pokazał choćby poprzedni sezon.
Zazwyczaj najniżej ocenia się beniaminków i po części podobnie jest w tym sezonie. Jeśli spojrzeć na kursy na Ekstraklasę, bukmacherzy nie dają większych szans na utrzymanie beniaminkowi z Łęcznej, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami. Wciąż nie wiemy do końca, na co stać Termalicę Bruk-Bet Nieciecza.
Natomiast przewidujemy, że plusa na końcu sezonu być może uda się postawić przy Radomiaku Radom. Już na początku rozgrywek zespół ten zremisował z poznańskim Lechem i wygrał z Legią, dlatego może być miłą niespodzianką kampanii 2021/2022.
Ekstraklasowicze w europejskich pucharach. Pewne typy z Ekstraklasy
W tym sezonie polskie drużyny w kwalifikacjach europejskich pucharów radzą sobie dość dobrze. Pewny udział w fazie grupowej LM, LE lub Ligi Konferencji ma już warszawska Legia. Wciąż o fazę grupową Ligi Konferencji walczą też Śląsk Wrocław i Raków Częstochowa (stan na 10.08.21).
Zanim polskie drużyny odpadły z pucharów, a być może przez całą jesień, jeżeli grały w fazie grupowej, dobrym wyborem były typy przeciwko tym zespołom. Dobrym przykładem jest tutaj poznański Lech, który rok temu wywalczył awans do fazy grupowej Ligi Europy i nie potrafił grać na dwóch frontach, regularnie tracąc punkty w lidze.
Czas pokaże, czy z Legią, a może i Śląskiem czy Rakowem, będzie podobnie. Jednak nie ulega wątpliwości, że gra w lidze i w pucharach wymaga równej i szerokiej kadry, a takowej polskie zespoły nie mają. Nic dziwnego, że typy ekspertów często zahaczają o niespodzianki przeciwko pucharowiczom w meczach ligowych. Przekonują do tego również kursy na Ekstraklasę. Na przykład Legia jest faworytem w każdym meczu bez względu na wszystko, a kursy na jej rywali zwykle są bardzo atrakcyjne.
Ciekawe zakłady na Ekstraklasę sezonu 2021/22
W tym miejscu znajdziesz ciekawe zakłady na Ekstraklasę. To moje typy: eksperta od Ekstraklasy. Każdego tygodnia wyszukuję dla Ciebie trzy propozycje pośród oferty pre-match i zakładów długoterminowych.
Jako że początek sezonu to duża niewiadoma, typy ekspertów na Ekstraklasę znajdziesz tu od pierwszej kolejki.
34. kolejka
33. kolejka
32. kolejka
31. kolejka
30. kolejka
29. kolejka
28. kolejka
27. kolejka
26. kolejka
25. kolejka
24. kolejka
23. kolejka
22. kolejka
21. kolejka
20. kolejka
19. kolejka
18. kolejka
17. kolejka
16. kolejka
15. kolejka
14. kolejka
13. kolejka
12. kolejka
11. kolejka
10. kolejka
9. kolejka
8. kolejka
7. kolejka
5. kolejka
4. kolejka
3. kolejka
2. kolejka
1. kolejka
Podsumowanie sezonu Ekstraklasy 2021/2022
Z kilku powodów sezon 2021/2022 na pewno zostanie przez kibiców zapamiętany na długo. Jeżeli mamy zacząć od pozytywów, z pewnością jest nim mistrzostwo Polski zdobyte przez zespół Lecha Poznań, chociaż już przed sezonem dawaliśmy tej drużynie duże szanse na majstra. Szczególnie że Lech obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.
Po raz kolejny dobrze wypadły zespoły Rakowa Częstochowa (2. miejsce i Puchar Polski) oraz Pogoni Szczecin (3.). Oprócz tych trzech zespołów w europejskich pucharach zagra także gdańska Lechia (4. miejsce). Plusy należy też postawić przy kilku innych drużynach: Wisła Płock (6. miejsce), Radomiak Radom (7.), Górnik Zabrze (8.), Cracovia (9.) czy Warta Poznań (11.).
Oczywiście nie zabrakło też rozczarowań. Dwa największe to na pewno postawa warszawskiej Legii (10.) i Wisły Kraków (17.), która pożegnała się z Ekstraklasą. Wprawdzie Wisła od wielu sezonów grała słabo, ale chyba nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się, że zespół „Białej Gwiazdy” może spaść z ligi. Dwaj inni spadkowicze to Górnik Łęczna i Termalica Bruk-Bet Nieciecza, ale tym zespołom już przed sezonem nie dawano wielkich szans na utrzymanie. Zawiodły też drużyny Jagiellonii Białystok (12.), Zagłębia Lubin (13.) i Śląska Wrocław (15.).
Nagrody indywidualne za sezon Ekstraklasy 2021/22
- Piłkarz Sezonu – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa),
- Trener Sezonu – Maciej Skorża (Lech Poznań),
- Bramkarz Sezonu – Vladan Kovacevic (Raków Częstochowa),
- Obrońca Sezonu – Bartosz Salamon (Lech Poznań),
- Pomocnik Sezonu – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa),
- Napastnik Sezonu – Mikael Ishak (Szwecja/Lech Poznań),
- Młodzieżowiec Sezonu – Jakub Kamiński (Lech Poznań),
- Król strzelców – Ivi Lopez (Hiszpania/Raków Częstochowa) – 20 goli,
- Gol Sezonu – Fabian Piasecki (Śląsk Wrocław),
- Numer Sezonu – Flavio Paixao (Portugalia/Lechia Gdańsk) – 101 goli w ekstraklasie (pierwszy
- obcokrajowiec w Klubie 100).