Zakłady bukmacherskie na curling w Polsce. Co trzeba wiedzieć?

Możliwości na dodatkowy dochód pasywny jest co najmniej kilka. Co mniej odważni swoje oszczędności odkładają na niskoprocentowe lokaty, zarabiając na odsetkach. Lubiący ryzyko, mogą zainwestować w fundusze inwestycyjne czy grać na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jeszcze szybciej zbić (lub stracić) kapitał pozwalają zakłady bukmacherskie. Curling to jeden ze sportów, który można obstawiać, zakładając się z bukmacherem.

Sprawdź nasze metody, a jeśli szukasz value na Olimpiadzie 2022 rzuć okiem na ekspertyzy tutaj:

Ranking bukmacherów z ofertą na curling

Buki Bonus
STS

1.660 zł BONUS

Premia do 1500 zł
+ 60 zł za zadania specjalne
+ 100 zł za zakład bez ryzyka
Kod: KODSTSVIP

STS
Visa
MasterCard
Skrill
PayU
BLIK
Warunki
100% do 300 zł od 1. dep.
50% do 500 zł od 2. dep.
50% do 700 zł od 3. dep.
obrót 2x
wpłaty depozytów do 30 dni
kurs min. 1.91
Fuksiarz

500 zł BONUS

Cashback 50% do 500 złotych

Fuksiarz
PayU
BLIK
Dotpay
Tpay
Przelewy24
Warunki
Brak wymaganego obrotu
Min. kurs dla AKO 1.6 na zdarzenie
PZBuk

1.000 zł BONUS

Cashback
+ 50 zł darmowy zakład
z kodem bonusowym: ZB100

PZBuk
Tpay
Przelewy24
Dotpay
BLIK
Warunki
Wpłata min. 50 zł
kurs min. 1.4
CASHBACK
w ciągu 30 dni
ETOTO

100 zł BONUS

200% od 1. depozytu

ETOTO
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
Paysafecard
Warunki
obrót 1x depozytem
kurs min. 2.50
w ciągu 30 dni
BETFAN

300 zł BONUS

200% do 300 złotych

BETFAN
MasterCard
Przelew bankowy
Przelewy24
BLIK
Paysafecard
Warunki
obrót 1x
kurs min. 3.00
kupony AKO
w ciągu 14 dni
TYLKO U NAS: kod promocyjny ZB300
Superbet

3.754 zł BONUS

cashback, premia 100% i freebet

Superbet
MasterCard
Visa
Tpay
Neteller
PayPal
Warunki
Bonus 100% do 200 zł
Cashback do 3500 zł
Freebet do 34 zł
obrót x2 w 10 dni; kurs min. 1,80
LVBET

2.020 zł BONUS

+ 20 zł bez depozytu i 33 dni gry bez podatku

LVBET
Visa
MasterCard
Paysafecard
BLIK
Przelewy24
Warunki
Bonus od 1. depozytu do 1500 zł
obrót x4, kurs min. 1.75
Bonus od 2. depozytu do 1500 zł
obrót x3, kurs min. 1.75
zakład bez ryzyka 333 zł
Betcris

1.400 zł BONUS

Dla 3 wpłat

Betcris
Przelewy24
SkyCash
Przelew bankowy
BLIK
Warunki
Kod bonusowy: BC1400
1x, zakład AKO, minimum 3 zdarzenia
min. kurs zdarzenia 1.30
forBET

3.000 zł BONUS

+ 30 dni gry bez podatku

forBET
Dotpay
PayU
BLIK
SkyCash
Paysafecard
Warunki
Bonus cashback 100% od 1 dep. do 1000 zł
Obrót 1x, kurs min. 1.30
Bonus od 2 dep. do 2000 zł
Obrót 2x, kurs min. 1.30
Kurs łączny kuponu 2.50
30 dni gry bez podatku
Betclic

200 zł BONUS

kod: BETCLICPLVIP
TYLKO U NAS!

Betclic
Visa
MasterCard
Skrill
Paysafecard
BLIK
Warunki
Cashback
obrót 1x
kurs min. 2.14

Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że daleko mu pod względem popularności do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, ale też boksu czy wyścigów Formuły 1. Nie jest to jednak sport dla nudziarzy i seniorów, jak sądzi wielu kibiców. Chcąc stawiać zakłady bukmacherskie curling w Polsce lub za granicą, trzeba ów sport poznać nieco bliżej. Za co kochamy szachy na lodzie i jak obstawiać ten sport, aby mieć większe szanse na ogranie bukmachera?

Curling w zakładach bukmacherskich

Wszystkim typującym curling najlepsi polscy bukmacherzy przygotowali kilka rodzajów betów. Curling w zakładach bukmacherskich to obstawianie:

 • 1 lub 2 – zakład na zwycięstwo w meczu lub w danej partii spotkania
 • Poniżej/powyżej – zakład na nieprzekroczenie/przekroczenie liczby punktów w meczu, punktów w danym endzie lub punktów drużyny w meczu
 • Handicap – zakład, w którym jedna z drużyn ma określoną przewagę punktów (np. + 2,5 pkt)
 • Zakłady długoterminowe – zakłady na zwycięzcę (medal) danej drużyny przed rozpoczęciem lub w trakcie danych zawodów

Jak obstawiać curling – sport?

Wszyscy gracze, którzy profesjonalnie traktują zakłady bukmacherskie, curling muszą obstawiać z głową i po analizie. W obstawianiu curling – sport nie można liczyć na szczęście.

curling zakłady

Warto oglądać mecze, na co pozwalają polskie stacje (m.in. Eurosport) oraz kanały turniejów czy światowej federacji curlingu na serwisie YouTube. Często też znajdziesz wyniki na żywo u dużych bukmacherów, na przykład zagranicznego operatora Unibet. Pozwala to zmniejszyć ryzyko przegrania pieniędzy. Każdy gracz obstawiający curling w zakładach bukmacherskich pod uwagę powinien wziąć:

 • prestiż turnieju
 • skład drużyny
 • wagę meczu
 • formę drużyny (przede wszystkim skipa)
 • kontuzje

Grający w zakłady bukmacherskie curling musi tę wiedzę czerpać ze sprawdzonych źródeł. Najlepsza pod tym względem jest strona internetowa Światowej Federacji Curlingu (World Curling Federation). O wszystkim, co dzieje się w polskim curlingu, choć światowym również, regularnie pisze też curling.pl. Do tego dodać trzeba media społecznościowe (Facebook, Twitter i Instagram), a w tym profile federacji, turniejów oraz samych zawodników.

Curling live – wyniki na żywo, czyli curling livescore

Dla każdego gracza obstawiającego curling w zakładach bukmacherskich ważne jest, aby mieć możliwość śledzenia zakładów na żywo postawionego przez siebie spotkania. Najprościej jest oglądać curling live, korzystając z zakładów na telefon, ale nie zawsze są one transmitowane. Poza tym możliwość oglądania ograniczają obowiązki. Nawet w dobie mobilności, kiedy telefon zabrać można ze sobą wszędzie. Większego problemu nie ma jednak z tym, aby grający w zakłady bukmacherskie curling, mogli przyglądać się wynikom. Można na przykład śledzić curling livescore udostępniachych przez wizualizacje bukmachera.

Curling online – zakłady na żywo

Jeżeli nie w formie wideo to na livescorze w relacji punkt po punkcie, a w tym wypadku kamień po kamieniu. Często bukmacherskie aplikacje mobilne udostępniają wizualizacje live. Wówczas obserwujący dostaje obraz lodu z ustawianymi na nim kolejno kamieniami, przez co możliwe jest śledzenie rywalizacji w danej partii na bieżąco. Chcąc obserwować curling online na największych turniejach, najlepiej posłużyć się stroną worldcurling, z której przenieść się można na witrynę internetową konkretnych zawodów.

Historia curling. Gra z długą tradycją.

Chcąc grać w zakłady bukmacherskie curling, trzeba dobrze poznać zasady tego sportu. Jako że jest to dyscyplina o naprawdę długiej historii, nie można nie przywołać początków curlingu. Mimo iż w Polsce jest to dyscyplina dosyć młoda, to jej początki sięgają średniowiecza. Pierwsze wzmianki z opisem konkursu, gdzie puszczano kamienie po lodzie, są autorstwa Paisleya Abbey (1511 rok) i pochodzą ze Szkocji. Być może miało to miejsce jeszcze wcześniej, bo znaleziono edykt szkockiego parlamentu z 1457 roku, który zabrania gry w piłkę nożną i… curling.

Sam termin curling pojawił się w 1620 roku, również w Szkocji. Co istotne, w kraju narodzin curlingu mówiono wówczas i dalej mówi się, że jest to rycząca gra, co ma związek z dźwiękiem wydawanym przez kamienie szorujące po lodzie.

Pierwszy klub curlingowy: curling – sport

Pierwszym klubem curlingowym był szkocki Royal Caledonian Curling Club w Perth. W tym samym miejscu znajduje się siedziba Światowej Federacji Curlingu, choć curling, sport największą popularnością cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest blisko 900 tysięcy zawodników. Równocześnie jak w Szkocji, curling szybko pojawił się w Holandii.

Po Kanadzie, o curlingu zrobiło się też głośno w Szwajcarii i Szwecji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Dziś sport ten uprawiać można już w całej Europie i na świecie. Co istotne, również w tych krajach, gdzie panują warunki nieodpowiadające grze w curling. Doskonałym tego przykładem są Australia, Nowa Zelandia czy Brazylia. Przypomina to nieco sytuację jamajskich bobsleistów, którzy w 1992 roku wystąpili na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville.

Pierwsze mistrzostwa w curling. Olimpiada i najważniejsze zawody.

Pierwsze mistrzostwa określone mianem Pucharu Szkocji odbyły się w 1959 roku w Falkirk oraz Edynburgu. Wówczas, pod wodzą Erniego Richardsona wygrali Kanadyjczycy.

Przełomowy dla curlingu, dzięki czemu wyrósł on też na sport telewizyjny, był rok 1998. To wtedy, na Olimpiadzie w Nagano curling zadebiutował jako dyscyplina olimpijska, choć w 2006 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał za pełnoprawny konkurs curling. Olimpiada w 1924 roku była pierwszą, na której pojawiła się gra curling. Mimo wszystko, w tej wbrew pozorom naprawdę emocjonującej i spektakularnej dyscyplinie sportowej, 1998 rok można uznać za przełomowy.

1. LvBet curling

Firma Bonus
LVBET

2.020 zł BONUS

+ 20 zł bez depozytu i 33 dni gry bez podatku

LVBET
Visa
MasterCard
Paysafecard
BLIK
Przelewy24
Warunki
Bonus od 1. depozytu do 1500 zł
obrót x4, kurs min. 1.75
Bonus od 2. depozytu do 1500 zł
obrót x3, kurs min. 1.75
zakład bez ryzyka 333 zł

Curling: zasady gry

Grającym w zakłady bukmacherskie, curling może przynieść spore zyski. Potrzebna jest do tego jednak pewna wiedza również z zakresu zakładów sportowych i samej dyscypilny. Na pewno należy mieć opanowane curling zasady gry dla tego sportu. Nie jest on zbyt skomplikowany, a więc nawet kompletny laik nie powinien mieć z tym większego problemu.

Curling zakłady bukmacherskie: Rywalizacja kobiet i mężczyzn

W rywalizacji zespołów kobiet lub mężczyzn każda drużyna składa się z czterech zawodników (w grach mieszanych dwóch zawodników: mężczyzny i kobiety). Do gry używane są kamienie, wypuszczane na lód w kierunku celu (domu). Liczba punktów przyznanych w jednej partii (endzie) zależy od liczby kamieni jednej drużyny znajdujących się najbliższej środka domu, do najbliższego środka domu (guzika) kamienia rywali. Stawiać kupony curling zakłady bukmacherskie można zarówno na zespoły kobiece, jak i męskie.

W związku z tym, że każdy z zawodników ma po dwa kamienie, maksymalna liczba punktów w endzie to 8 oczek. Liczy się więc umiejętność i precyzja, ale też taktyka, aby nie stracić wielu punktów lub jak najwięcej ich zyskać.

Curling – punktacja: end

Jeden curlingowy end to ślizgi wykonywane przez zawodników z obu drużyn na przemian. Osoba wypuszczająca kamień nadaje mu właściwą prędkość, rotację i kierunek. Tor, po jakim porusza się kamień, może być korygowany przez intensywne szczotkowanie przez pozostałych zawodników z jego zespołu. Szczotkowanie powierzchni lodu przed kamieniem zwiększa odległość, na jaką może się on przemieścić. Punkty oblicza się po wykorzystaniu wszystkich 16 kamieni przeznaczonych na partię.

Maksymalny wynik jednej partii 8:0 zdarza się rzadko. Punktującymi kamieniami są bowiem te „czajniki” (tak też określa się kamienie), które są najbliższej środka domu, nie dalej niż pierwszy kamień przeciwników. Jeden mecz liczy z reguły osiem endów, choć może to być również dziesięć lub sześć partii. Wygrywa drużyna, która zdobyła największą liczbę punktów. W przypadku remisu odbywa się dogrywka.

2. forBET curling

Firma Bonus
forBET

3.000 zł BONUS

+ 30 dni gry bez podatku

forBET
Dotpay
PayU
BLIK
SkyCash
Paysafecard
Warunki
Bonus cashback 100% od 1 dep. do 1000 zł
Obrót 1x, kurs min. 1.30
Bonus od 2 dep. do 2000 zł
Obrót 2x, kurs min. 1.30
Kurs łączny kuponu 2.50
30 dni gry bez podatku

Zasady gry w curling. Sześć endów w curlingu

Zdarza się, że drużyna przegrywająca, która nie ma już realnych szans na zwycięstwo, przerywa i poddaje mecz. Zasady gry w curling, w znaczących turniejach wymagają jednak, aby ukończyć przynajmniej sześć endów. Gracze, którzy obstawiają w zakłady bukmacherskie curling, muszą mieć świadomość, że po przerwaniu meczu wskutek jego poddania, zalicza się wynik, jaki widniał na tablicy w chwili zawieszenia gry.

W czasie meczu drużyna ma też określony czas na to, aby zakończyć grę, czyli wypuścić wszystkie kamienie i zakończyć ostatni end (w dogrywce drużyna dostaje dodatkowy czas). Zespół może też skorzystać z czasu na konsultację z trenerem.

Curling: podstawowe zasady i pole do gry w curling

Pole do gry w curling ma długość 45,72 m i szerokość 5 m. W curling, podstawowe zasady wymagają, by spryskać taflę czystą wodą, która zamarza i tworzy kropelki. Tafla jest płaska, a wskutek tarcia powierzchni lodu z kamieniem obraca się on w jedną lub drugą stronę. Chcąc nadać kamieniowi odpowiedni pęd, zawodnicy wybijają się z umieszczonego pod koniec toru haka. Te są dwa po każdej stronie pola gry, po jednym dla prawo- i lewonożnych.

Ważnym punktem pola gry są dwa koła tworzące dom o średnicy 3,7 m. Pola są dwa, gdyż każdy kolejny end gra się w stronę przeciwną. Pośrodku każdego z domów znajdują się dwie linie, dzielące go na ćwiartki. Wzdłuż pola namalowana jest linia środkowa (centre line), która wraz z linią celu (tee line; 4,9 m od końca toru), dzieli dom na cztery części. Dwie kolejne linie to linie spalonego (hog line), które znajdują się po obu stronach (11,3 m od końca toru). Kamień, aby brać udział w grze, za każdym razem musi je przekroczyć.

Curling – dom

Dom tworzą koła o średnicy czterech, ośmiu i dwunastu stóp. Są one różne pod względem koloru, co pozwala wizualnie określić, które czajniki znajdują się bliżej środka domu. Na koniec partii punktować mogą tylko te kamienie, które znajdują się w domu, z założeniem, że liczone są kamienie najbliższe guzikowi, do pierwszego najbliżej znajdującego się środka kamienia przeciwnika.

Curling: zawodnicy. Na kogo stawiać najlepsze zakłady bukmacherskie?

Każdy, kogo celem jest intratna gra w najlepsze zakłady bukmacherskie, curling musi oceniać racjonalnie, zwracając uwagę m.in. na zawodników. Nie mniej ważnym aspektem są metody płatności. Należy wybrać tych bukmacherów, którzy oferują szybkie i bezpieczne transfery, jak bukmacher udostępniający płatności Tpay. Jak zostało wspomniane, tych jest czterech. Ostatnim jest tzw. skip, którym na ogół jest kapitan drużyny.

 1. Pierwszy zawodnik wyrzuca dwa kamienie i szczotkuje lód dla pozostałych.
 2. Zawodnik na drugiej pozycji wypuszcza kamienie numer trzy i cztery, jak i zajmuje się szczotkowaniem.
 3. Trzeci natomiast, który jest z reguły wicekapitanem (wiceskipem) puszcza kamienie pięć i sześć, a wcześniej szczotkuje lód dla kolegów z zespołu, którzy byli na pierwszej i drugiej pozycji.

To właśnie wiceskipowie po każdym endzie ustalają wynik partii. Jeżeli nie ma między nimi zgody lub są jakieś wątpliwości, sędzia meczu korzysta z miarki podobnej do cyrkla.

Najważniejszy i najlepszy jest na ogół czwarty zawodnik puszczający kamienie siedem i osiem. Z reguły jest to skip, a więc kapitan drużyny, który odpowiada za strategię zagrań i taktykę podczas meczu. Skip staje w domu i wskazuje szczotką miejsce, gdzie z założenia ma trafić kamień wypuszczany przez jego kolegów. Jeżeli przychodzi jego kolej, miejsce skipa zajmuje wicekapitan. Skipowie rzadko szczotkują kamienie swoich zawodników. Jako jedyni mogą jednak szczotkować kamienie przeciwnika, jeżeli przekroczą one środkową linię domu.

Najlepsi zawodnicy curlingu na świecie

Zawodnicy

Igrzyska Olimpijskie

Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Europy

Niklas Edin (Szwecja)

złoto: 0

srebro: Pjongczang 2018

brąz: Soczi 2014

złoto: Victoria 2013,

Halifax 2015,

Las Vegas 2018

srebro: Edmonton 2017

brąz: Regina 2011,

Bazylea 2012

złoto: Aberdeen 2009,

Karlstad 2012,

Champéry 2014,

Esbjerg 2015,

Renfrewshire 2016,

St. Gallen 2017

srebro: Moskwa 2011,

Tallinn 2018

brąz: 0

Brad Gushue (Kanada)

złoto: Turyn 2006

srebro: 0

brąz: 0

złoto: Edmonton 2017

srebro: Las Vegas

brąz:

złoto: –

srebro: –

brąz: –

David Murdoch (Szkocja)

złoto: 0

srebro: Soczi 2014

brąz: 0

złoto:  Lowell 2006,  Moncton 2009

srebro: Victoria 2005, Grand Forks 2008,

brąz :Cortina d’Ampezzo 2010, Victoria 2013

złoto: Courmayeur 2003, Örnsköldsvik 2008, Füssen 2007

srebro: Bazylea 2006,

brąz: Garmisch-Partenkirchen 2005, Stavanger 2013

Thomas Ulsrud (Norwegia)

złoto: 0

srebro:Vancouver 2010

brąz: 0

złoto: Pekin 2014

srebro: Halifax 2015

brąz: Edmonton 2006, Grand Forks 2008, Moncton 2009

złoto: Champéry 2010, Moskwa 2011

srebro: Füssen 2007, Örnsköldsvik 2008, Karlstad 2012, Stavanger 2013, Champéry 2014

brąz: Grindelwald 2002, Aberdeen 2009,

Curling: sprzęt do gry

Jeśli chodzi o curling, sprzęt do gry obowiązują specjalne zasady.

 • Curling buty – Wyjątkowe są też curling buty. Jeden z nich ma gładką powierzchnię, drugi szorstką, co ułatwia szybkie poruszanie i odpychanie się od lodu. But z gładką podeszwą pokryty jest warstwą teflonu, ewentualnie zakładana jest na niego tylko nakładka z teflonu. Leworęczni zawodnicy śliską podeszwę mają na prawym bucie, a praworęczni – na lewym. Podeszwa szorstka pokryta jest natomiast cienką warstwą gumy, co zwiększa przyczepność. Gumowe nakładki zakładane mogą być też na gładkie powierzchnie butów, aby zawodnik mógł zachować równowagę na lodzie.

Curling szczotkowanie i kamień.

Kamień curlingowy waży maksymalnie 44 funty (około 19,96 kg). Przymocowany jest do niego specjalny uchwyt, pozwalający nadać mu odpowiednią rotację. W uchwycie umieszczony może być układ elektroniczny, który pozwala ocenić, czy curling kamień został wypuszczony przed linią spalonego. Takie rozwiązanie stosowane jest na najlepszych turniejach, gdzie gra się w curling. Olimpiada i Curling World Championships (mistrzostwa świata) to dwie najbardziej prestiżowe imprezy w tym sporcie. Minusem jest koszt takiej technologii, która kosztuje 650 dolarów na każdy kamień.

 • Curling Ailsite – Sam kamień nie jest płaski, ale wklęsły, dlatego z lodem styka się tylko obrysem. Według Szkotów najlepszej jakości kamienie to te wykonane ze specjalnego rodzaju granitu – curling Ailsite. Nazwa ta związana jest z miejscem, gdzie go się wydobywa. Jest to jedna z wysp u wybrzeży Ayrshireta, czyli Ailsa Craig. Ten rodzaj granitu tylko w niewielkim stopniu wchłania wodę, dzięki czemu ta nie roztapia się i ponownie nie zamarza. Jako że obszar Ailsa Criag to dziś rezerwat przyrody i miejsce ma tam zakaz wydobycia tego rodzaju granitu, najlepsze kamienie są dość drogie i kosztują 1500 dolarów. Zdarza się, że niewielka warstwa granitu Ailsite przytwierdzona jest tylko do spodu kamienia. Warto jednocześnie zauważyć, że góra kamienia ma żółte lub czerwone uchwyty. Stąd grający w zakłady bukmacherskie curling mogą łatwiej odróżnić kamienie drużyny, w której zwycięstwo zainwestowali swoje środki.
 • Curling szczotka – w curling, szczotkowanie lodu jest bardzo ważne. W tym celu wykorzystuje się wykonane ze specjalnych włókien szczotki (dawniej szczotki kukurydziane). Intensywne szczotkowanie to zwiększenie temperatury lodu, przez co kamień zwiększa prędkość lub zmienia tor, po którym się porusza. Skip korzysta z miotły, aby wskazać swoim zawodnikom miejsce, w który muszą się oni starać umieścić swój kamień w domu. Curling Szczotka pomaga też utrzymać równowagę przy wypuszczaniu kamienia przez zawodników.

Curling na wózkach

Są też dodatkowe akcesoria dla grających w curling na wózkach. Specjalistyczne wposażenie curling, sprawia, że sport ten uprawiać mogą również osoby niepełnosprawne. Dla nich stworzono drążek do wypuszczania kamieni.

3. etoto curling

Firma Bonus
ETOTO

100 zł BONUS

200% od 1. depozytu

ETOTO
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
Paysafecard
Warunki
obrót 1x depozytem
kurs min. 2.50
w ciągu 30 dni

Curling: Rodzaje rzutów. Jak zostać mistrzem gry curling?

W curlingu wstępują dwa podstawowe typy rzutów, a mianowicie draw i take-out. Reszta jest tylko ich odmianami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gry curling i jak tym samym stawiać zakłady na tę dyscyplinę, czytaj dalej.

Curling draw i take-out

 • Draw jest rzutem, który polega na ustawieniu kamienia w domu lub przed nim, kiedy jest on określany mianem strażnika
 • Take-out to z kolei wybicie kamienia przeciwnika z pola gry

Curling – strażnik

Strażnikiem określa się kamienie, które zostają ustalone pomiędzy linią spalonego a tee-line, z wyłączeniem domu. Jest to tzw. strefa Free Guard Zone. Każde dwa pierwsze kamienie w endzie, które zostały ustawione w tej strefie, nie mogą zostać wybite przez pierwszego zawodnika w drużynie przeciwnej. Po usunięciu w curling strażnika, co jest niezgodne z przepisami, wraca on na pole gry.

Kamienie uznawane za strażników wprowadzono po to, aby dać szanse przegrywającym drużynom. Często zdarzało się tak, że zespoły prowadzące wybijały ustawianych strażników, przez co drużyna przygrywająca w zasadzie nie miała żadnych szans na przejęcie partii.

Curling – hammer

Hammerem, a więc młotem określa się ostatni kamień w endzie. Drużyna, która ma prawo do ostatniego kamienia, zwiększa swoje szanse na zwycięstwo w danej partii. Jeżeli w danym endzie nie zdobyto ani jednego punktu, a więc w domu nie znalazł się żaden z szesnastu kamieni, hammer zostaje przeniesiony na kolejną partię, co oznacza, iż ostatni kamień w kolejnym endzie ma ten sam zespół.

Wynika to z tego, że drużyny mające hammera starają się zdobyć w endzie co najmniej dwa punkty. Jeżeli mają szansę tylko na jedno oczko, próbują przenieść prawo do ostatniego kamienia na kolejną partię.

Kultura gry: curling – doping

W dobie współczesnych czasów i tak zawziętej rywalizacji, gdzie liczą się pieniądze, poważnym problemem jest dla sportu: doping. Curling nie ma problemów z dopingiem. Tu nie liczy się siła, ale precyzja i umiejętności.

Jest to sport specyficzny, gdzie obowiązują zasady etycznego zachowania. Nie do przyjęcia jest okazywanie radości z błędu popełnionego przez przeciwnika. Gracze zgłaszają też własne błędy i popełnione faule. Jako ciekawostkę warto dodać, że w zwyczaju zwycięska drużyna po meczu stawia przegranym piwo.

Curling: słowniczek trudnych pojęć

Trudne pojęcia w curlingu:

 • bramka (ang. port) – wąska przestrzeń pomiędzy dwoma kamieniami, przez które możliwe jest zagranie kamienia
 • cel (ang. tee) – guzik, czyli centralny punkt domu
 • czyszczenie (ang. peel) – wybicie kamienia i jednoczesne niepozostawienie swojego „czajnika” w grze
 • dom (ang. house) – pole punktowe składające się z trzech okręgów
 • draw – precyzyjne zagranie w wyznaczone miejsce
 • end – jedna partia meczu
 • hammer – przywilej ostatniego kamienia w endzie
 • hit and roll – wybicie lub odsunięcie kamienia, a jednocześnie skierowanie kamienia zagrywanego w wyznaczone miejsce
 • hit and stay – wybicie kamienia pod kątem 90 st., aby kamień wybijający został w miejscu zderzenia
 • linie: celu (ang. tee line) – linia poprzeczna ze środkową, które krzyżują się na guziku; dzieli ona dom na przód i tył
  • końcowa – styczna do domu, po której przekroczeniu kamień nie bierze udziału w grze
  • spalonego – linia, przed którą trzeba wypuścić kamień z ręki
  • środkowa (ang. center line) – linia przechodząca przez cały tor, pomocna przy celowaniu
 • otwierający (ang. lead) – osoba zagrywająca dwa pierwsze kamienie w drużynie
 • przejęcie (ang. steal) – zdobycie punktów w partii przez zespół, który nie ma hammera
 • raise take-out – zagranie w kamień i skierowanie go na następny z jednoczesnym wybiciem
 • shot rock – kamień zagrany w pobliże guzika
 • strażnik (ang. guard) – kamień chroniący inny kamień w domu
 • tap back – zagranie kamienia na tył domu i w pobliżu już tam stojącego kamienia tak, aby wypuszczany „czajnik” był bliżej guzika
 • up! – polecenie zaprzestania szczotkowania
 • wick – zagranie, w którym wypuszczany kamień zahacza o stojący kamień i zmienia swój kierunek
 • wybicie (ang. take-out) – mocne zagranie w celu usunięcia kamienia z gry
 • zamrożenie (ang. freeze) – draw mający na celu przystawienie kamienia do drugiego, co uniemożliwienia jego wybicie
 • zapięcie guzika – draw z idealnym ustawieniem kamienia w punkcie centralnym domu.

4. PZbuk curling

Firma Bonus
PZBuk

1.000 zł BONUS

Cashback
+ 50 zł darmowy zakład
z kodem bonusowym: ZB100

PZBuk
Tpay
Przelewy24
Dotpay
BLIK
Warunki
Wpłata min. 50 zł
kurs min. 1.4
CASHBACK
w ciągu 30 dni

Ranga zawodów w curlingu

Grając w zakłady bukmacherskie curling, gracz ma możliwość obstawiania kilku różnych turniejów w ciągu roku. Dla każdego zawodnika, który jest zawodowcem, najważniejsze są Igrzyska Olimpijskie. To turniej, który odbywa się co cztery lata. Rokrocznie miejsce mają natomiast mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy.

Do tego dodać trzeba wiele turniejów eliminacyjnych, których poziom jest często wyższy niż na mistrzowskich imprezach. Tak jest na przykład w Kanadzie gdzie, aby pojechać na IO lub MŚ trzeba być najlepszym w kraju, co w dobie 900 000 zarejestrowanych urzędników jest naprawdę trudne. Nic dziwnego, że Kanadyjczycy na wszystkich imprezach curlingowych są zaliczani do grona ścisłych faworytów. Dodatkowo w każdym sezonie najlepsze drużyny biorą udział w turniejach, ligach i zawodach pokazowych. Prestiż imprez warto mieć na uwadze śledząc bonusy na start w ofercie bukmachera, które często towarzyszom ważnym imprezom sportowym.

Curling na zimowych igrzyskach olimpijskich 2018 w Pjongczang

(turniej curlingowy w Gangneung):

 • Mężczyźni: złoto – Stany Zjednoczone (skip John Shuster), srebro – Szwecja (Niklas Edin), brąz – Szwajcaria (Sven Michel)
 • Kobiety: złoto – Kanada (Jennifer Jones), srebro – Szwecja (Margaretha Sigfridsson), brąz – Wielka Brytania (Eve Muirhead)
 • Pary mieszane: złoto – Kanada (Lawes/Morris), srebro – Szwajcaria (Perret/Rios), brąz – Norwegia (Skaslien/Nedregotten)

Czy jest to sport popularny? Curling: Polska.

Grając w zakłady bukmacherskie curling, gracz skupiony jest na zysku. Jednak również doskonałą rozrywką jest curling. Polska, co cieszy, nie odstaje od średniej europejskiej, a klubów curlingowych jest coraz więcej.

Curling: Warszawa i inne miasta. Gdzie grać curling?

Zastanawiasz się gdzie grać curling? Oto kilka podpowiedzi:

 • AZS Gliwice – Gliwice
 • Bełchatowski Klub Curlingowy – Bełchatów
 • City Curling Club – Warszawa
 • Gdański Klub Curlingowy – Gdańsk
 • ISRS Culani – Warszawa
 • KS Warszowice – Warszowice/Pawłowice
 • Krakowski Klub Curlingowy – Kraków
 • MKS Axel – Toruń
 • Media Curling Club – Warszawa
 • Polska Organizacja Sportowa – Łódź
 • Poznański Klub Curlingowy – Poznań
 • Sopot Curling Club – Sopot
 • Warsaw Curling Club – Warszawa

Curling Narodowy

Są też miejsca, gdzie powstają tory tymczasowe dla curling. Warszawa ma propozycję na curling, Narodowy Stadion, otworzył tor gdzie znajduje się plac do gry w curling. Zimowy Narodowy jest jedną z wielu propozycji SN. Po pierwsze jedna tura gry trwa tam 75 minut, a co istotne, są to zajęcia z instruktorem. Po drugie bilet normalny kosztuje 27 PLN, ulgowy 22 PLN.

5. STS curling

Firma Bonus
STS

1.660 zł BONUS

Premia do 1500 zł
+ 60 zł za zadania specjalne
+ 100 zł za zakład bez ryzyka
Kod: KODSTSVIP

STS
Visa
MasterCard
Skrill
PayU
BLIK
Warunki
100% do 300 zł od 1. dep.
50% do 500 zł od 2. dep.
50% do 700 zł od 3. dep.
obrót 2x
wpłaty depozytów do 30 dni
kurs min. 1.91

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Obstawiający musi każdy mecz rozpatrywać indywidualnie, na podstawie wielu czynników, m.in. formy, rangi meczu, rangi turnieju, składu drużyny czy fazy zawodów.
Dla curlerów najważniejsze są Igrzyska Olimpijskie. Ważne są też mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy (dla Europejczyków).
Każdy turniej curlingowy to wiele meczów. O niespodzianki nie trudno. Zwłaszcza w fazie grupowej, gdzie przegranie jednego czy dwóch spotkań nie wyklucza z walki o najwyższe cele. Nie należy bać się więc wysokich kursów, o ile takie „bety” są usprawiedliwione i przeanalizowane.
Wszystkie najważniejsze turnieje i odnośniki do nich, a tym samym wyników znaleźć można na stronie worldcurling
Grający w zakłady bukmacherskie curling wiele informacji znajdą na stronie poszczególnych zawodów, witrynie World Curling Federation i w mediach społecznościowych.
gdpr
Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję