Zagraniczni bukmacherzy w Polsce

Autor Anna Gwiazda Zaktualizowano 17/01/2023

Na terenie Polski legalni zagraniczni są tylko bukmacherzy Betclic oraz PZBuk, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów, 

Czy Polacy mogą grać u zagranicznych bukmacherów? Tak, ale w tej chwili tylko w dwóch firmach.

Dwóch zagranicznych bukmacherów z licencją w Polsce

Jak się okazuje jest dwóch zagranicznych bukmacherów z licencją w Polsce:

betclic-232x232
BEM Operations Limited, do którego należy bukmacher Betclic.
Wejdź
pzbuk-232x232
Cherry Online Polska Sp. z o.o., do którego należy PZBuk.
Wejdź

Rynek bukmacherski w Polsce stale się powiększa. A to dopiero początek. Nic dziwnego, że od 1 kwietnia 2017 roku rośnie również liczba zdezorientowanych graczy.

Właśnie z nastaniem tego dnia w życie weszła ustawa hazardowa, która została przyjęta przez Sejm 15.12.2016 r. i – nie da się ukryć – przewróciła rynek zakładów bukmacherskich nad Wisłą.

Czy zagraniczni bukmacherzy są legalni?

Zagraniczni bukmacherzy są nadal legalni, ale są to wyłącznie firmy z licencją Ministerstwa Finansów. Gra u zagranicznych bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów jest nielegalna i lepiej nie ryzykować. Ta ostatnia wersja popierana jest również przez polskie organy karno-skarbowe. Co więcej…

stworzono nawet rejestr domen zakazanych, który zawiera w sobie strony bukmacherów zagranicznych zablokowane lub przeznaczone do blokady. Jak jest więc z rynkiem zakładów sportowych w Polsce i czy zagraniczni bukmacherzy rzeczywiście nie mają tu czego szukać? A może mimo restrykcji ze strony państwa, gracz i tak może oddawać się grze na stronach zagranicznych bukmacherów, nie bacząc na polskie prawo?

Zakłady bukmacherskie: legalne tylko z licencją MF RP?

Tak. Zgodnie z nowym prawem zakłady bukmacherskie przez Internet i stacjonarnie na terytorium Polski mogą oferować tylko podmioty, które otrzymały licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów RP.

Zagraniczni bukmacherzy w świetle nowej ustawy hazardowej

Trzeba przyznać, że zagraniczni bukmacherzy bez licencji nie mają w Polsce lekko. Choć w dalszym ciągu nie rezygnują oni z polskiego rynku, o czym w późniejszej części artykułu.

Zacząć należy od tego, że od 1 kwietnia 2017 roku w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa hazardowa.

Dlaczego znowelizowano prawo hazardowe w Polsce?

Nowe prawo hazardowe w Polsce znowelizowano wprowadzono po to, aby zminimalizować szarą strefę zakładów bukmacherskich.

Jak zakładało Ministerstwo Finansów RP, tylko w ciągu 10 lat, dla budżetu państwa ustawa może przynieść nawet 15 mld zł.

Co z turniejami pokerowymi oraz jednorękimi bandytami w Polsce?

Zapisy nowej ustawy hazardowej dotknęły nie tylko miłośników gry u bukmachera. Poza zakładami sportowymi sankcje objęły tzw. jednorękich bandytów oraz turnieje pokerowe wszędzie tam, gdzie można grać w pokera online.

 1. Automaty do gry mogą stać tylko w kasynach lub w placówkach, które otrzymały stosowne pozwolenie.
 2. W przypadku pokera jest większa dowolność, bo turnieje mogą odbywać się w kasynach, ale i w podmiotach bez licencji.

Zagraniczni bukmacherzy: jak ich rozpoznać?

Gracze, którzy chcą grać legalnie, w pierwszej kolejności muszą rozpoznać, czy:

 1. Bukmacherzy zagraniczni działają na podstawie przyznanej licencji,
 2. Być może swoje usługi świadczą nielegalnie.

Jako że rejestr domen zakazanych nie działa najlepiej, a strony bukmacherów bez licencji w wersji oryginalnej lub zmienionej nadal są dla Polaków otwarte, ten sposób weryfikacji jest mało wiarygodny.

Polska koncesja niezbędna do prowadzenia zakładów wzajemnych

Okazuje się, że na terenie RP, zgodnie z ustawą o grach hazardowych, dla oferowania zakładów wzajemnych, konieczne jest posiadanie polskiego zezwolenia. W innych krajach nie jest to regułą. Dla przykładu: na Malcie respektowane są zagraniczne licencje wydawane przez organy innych państw UE.

W Polsce najważniejsza jest licencja, którą można znaleźć na:

O braku polskiego zezwolenia świadczy również zakończenie adresu strony:

Pomaga też oferta. Jeżeli jest to legalny bukmacher, Polska nie zezwala na grę w kasynie internetowym i pokerze online. Wszystko dlatego, że jedynym operatorem w tym segmencie runku jest Total Casino należące do Totalizatora Sportowego.

Koncesja na prowadzenie zakładów w UE: czy wystarczy?

Legalny bukmacher może otrzymać dwa zezwolenia:

 1. Na prowadzenie zakładów w punktach stacjonarnych,
 2. Działalność internetową.

Wiele firm informuje o tym, że posiada koncesję wydaną przez jedno z państw Unii Europejskiej, ale czy to wystarczy? Nie mają one licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów RP. Tu pojawia się duża wątpliwość.

 1. Dla jednych prawo UE jest nad prawem kraju członkowskiego,
 2. Drudzy powiedzą, że liczy się nadrzędność przepisów w Polsce.

Bukmacherzy zagraniczni w rejestrze zakazanych domen

Nowa ustawa hazardowa to nie wszystko. Rząd stworzył również Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą na: hazard mf gov.pl. Spis wystartował 1 lipca 2017 roku.

W tym rejestrze można zleźć nielegalnych bukmacherów i pokerroomy, których domeny muszą zostać zablokowane.

Rejestr bukmacherów bez licencji

Bukmacherzy zagraniczni, których strony znajdują się w rejestrze, działają nielegalnie. Korzystanie z ich usług jest zabronione pod sankcją odpowiedzialności karno-skarbowej oraz administracyjnej. Jednak to nie rząd blokuje witryny bukmacherów bez licencji.

 1. Odpowiadają za to dostawcy Internetu, którzy stronę wpisaną do rejestru muszą zablokować w ciągu 48 godzin od dodania wpisu.
 2. Użytkownicy wchodzący na stronę nielegalnego bukmachera przekierowywani są na stronę Ministerstwa Finansów.
 3. Tam widzą komunikat informujący ich o odpowiedzialności karno-skarbowej.
 4. Jeśli operator tego nie zrobi, Minister Finansów może na niego nałożyć karę pieniężną w wysokości ćwierć miliona złotych.

Poza operatorami, rejestr domen zakazanych obserwują:

Podmioty finansowe nie mogą bowiem obsługiwać figurujących w nim organizatorów gier i zakładów.

W tym rejestrze można zleźć nielegalnych bukmacherów i pokerroomy, których domeny muszą zostać zablokowane.

Jak zagraniczni bukmacherzy w Polsce omijają blokadę swoich domen?

Nie trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że rejestr domen zakazanych nie spełnia swojego zadania, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak pierwotnie zakładano.

Wszystko dlatego, że bukmacherzy, których domeny zostały zablokowane, tworzą nowe strony, dodając do nich znaki czy liczby, np. zakladybukmacherskie-1.net, zakladybukmacherskie-8.net itp.

Nowa strona bukmachera na czarnej liście MF

Jako że nowej strony przez jakiś czas na czerniej liście MF, nie ma: operatorzy nie mają obowiązku jej blokowania. Po dodaniu jej do rejestru powstaje domena o innej nazwie i tak w kółko. W taki sposób zagraniczni bukmacherzy w Polsce skutecznie omijają rejestr.

Warto w tym miejscu dodać, że liczba rekordów w rejestrze domen zakazanych zakładów bukmacherskich i pokera zawiera w sobie już ponad 6900 pozycji (stan na 06.18.2019).

Dlaczego najlepsi zagraniczni bukmacherzy chcą pozostać w Polsce?

Skoro najlepsi zagraniczni bukmacherzy są w Polsce nielegalni, warto zastanowić się, dlaczego nadal chcą oni pozostać na polskim rynku.

Wszystko sprowadza się rzecz jasna do ogromnych pieniędzy, bo rynek zakładów bukmacherskich w Polsce jest ogromny.

Zyski polskich bukmacherów a szara strefa po noweli ustawy

Zresztą widać wyraźnie, że na wprowadzeniu ustawy i blokowaniu nielegalnych domen zyskują również polscy bukmacherzy. W 2018 roku ich obroty sięgnęły około 5,1 mld złotych, co jest wynikiem o 55% lepszym niż rok wcześniej. A w 2019 wzrosły o kolejne 29% sięgając 6,7 mld złotych! 

Mimo wszystko i tak mnóstwo pieniędzy obywateli zostaje w kieszeniach bukmacherów bez licencji. Szacuje się, że mimo wszystkich restrykcji zagraniczni bukmacherzy w swoich rękach w dalszym ciągu mają 60 proc. rynku.

To w dalszym ciągu sporo, choć mniej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy dla 9 na 10 graczy rozsądnym wyborem byli nielegalni bukmacherzy online.

Popularność bukmacherów w internecie

W 2018 roku legalni bukmacherzy zasilili budżet państwa kwotą 612 mln zł, a są to środki tylko z 12-procentowego podatku od gier. W 2019 była to kwota 806 mln złotych. Dodatkowo doszedł do tego podatek dochodowy płacony przez firmy bukmacherskie.

Jeśli jest to legalny bukmacher, Polska i jej gracze stawiają przede wszystkim na:

 1. STS (47,1 proc. udziału w rynku),
 2. Dalej są: Fortuna (33,9 proc.) i forBet (4,4 proc.).

806 mln zł to sporo, ale gdyby prawo było respektowane po całości, budżet otrzymałby jeszcze 1,1 mld zł. W sumie byłoby to 1,906 mld zł, na czym na pewno zyskałby również polski sport.

Podatek od zakładów. Ile zapłacisz u legalnego bukmachera?

Licencja buka wiąże się z płaceniem określonych, wysokich podatków. Z punktu widzenia gracza najważniejszy jest 12-procentowy podatek od obrotu, co jest jednoznaczne z obniżeniem potencjalnych wygranych właśnie o tę wartość procentową.

Jednak firmy oferujące zakłady bukmacherskie dodatkowo muszą zapłacić 19-procentowy CIT. Występując o licencję Ministerstwa Finansów, zagraniczni bukmacherzy muszą nie tylko przystać na te warunki, ale też spełnić kilka innych: Posiadać odpowiednią formę organizacyjną: spółka z o.o. lub spółka akcyjna, weryfikować wiek i tożsamość graczy.

Gra bez podatku u zagranicznego bukmachera online

Nie jest wykluczone, że prędzej czy później Betclic zaproponuje grę bez podatku, samemu ponosząc 12-procentową daninę na rzecz państwa.

Nie byłaby to żadna nowość, ponieważ przez długi czas po otwarciu, w taki sposób nowych klientów zachęcał forBET. Zresztą również inni bukmacherzy mają dni lub przynajmniej godziny, kiedy gra nie jest opodatkowana. Wówczas z własnej kieszeni ponoszą oni koszty podatku.

Podatek od zakładów a szara strefa

Nie wydaje się, aby na razie sytuacja podatkowa uległa diametralnej zmianie, bo bukmacherzy nielegalni, online i telefonicznie zachęcają graczy do gry oraz powrotu na ich strony, stwarzając pozory legalności. Z kolei legalni bukmacherzy narzekają, że Ministerstwo Finansów RP za słabo walczy z dostawcami nielegalnych usług.

Szara strefa z pewnością zmniejszyłaby się, gdyby zakłady wzajemne były inaczej opodatkowane. Stawka 12 proc. jest bardzo wysoka. Pomijając już raje podatkowe, gdzie podatek nie występuje, w innych państwach Europy i tak jest znacznie lepiej.

Wysokość podatku od gier w wybranych krajach Europy

Jaki podatek od gier zapłacimy za granicą?

Wysokość podatku od gier w wybranych krajach Europy
KRAJWYSOKOŚĆ PODATKU
Irlandia1%
Austria2%
Niemcy5%
Słowacja5,5%
Polska12%

Betclic na specjalnych zasadach w Polsce

Warto zwrócić uwagę, że ten bukmacher nie spełnia jednego z warunków licencyjnych: posiadać siedzibę w Polsce. Czy zatem Betclic działa w Polsce na specjalnych zasadach?

betclic-232x232
BEM Operations Limited, do którego należy bukmacher Betclic.
Wejdź

Zakłady bukmacherskie Betclic nie są podmiotem zarejestrowanym w Polsce jako spółka z o.o. lub spółka akcyjna. Jednak organizować zakłady mogą również spółki działające na zasadach dla nich właściwych z siedzibą na terenie państw UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Betclic w czołówce rankingu bukmacherów

Obecnie w czołówce rankingu bukmacherów z zagranicznym kapitałem jest Betclic.

Oferta Betclic EU jest bardzo atrakcyjna, a przecież ten zagraniczny bukmacher dostał licencję od Ministerstwa Finansów RP.

Zagraniczni bukmacherzy z polską licencją, kto i kiedy?

Czy to możliwe, że legalni zagraniczni bukmacherzy urosną w siłę? Na razie lista legalnych bukmacherów zagranicznych jest krótka.

Unibet legalny?

Nic z tych rzeczy. Przynajmniej na razie, choć rzeczywiście firma starała się o licencję w Polsce. Unibet należący do Kindred Group, w 2017 roku podjął starania o otrzymanie licencji, ale zakończyło się to fiaskiem.

Na razie Unibet legalny w Polsce więc nie jest. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Skoro bukmacher dodaje coraz to nowe domeny, mimo umieszczania ich w rejestrze stron zakazanych. Dlatego nie wydaje się, aby Brytyjczycy otrzymali pozwolenie Ministerstwa Finansów na legalną działalność w Polsce.

Kto stara się o licencję? Legalni zagraniczni bukmacherzy w przyszłości to…

Szybciej niż Unibet, legalny będzie BWIN.

 1. Nie ulega wątpliwości, że przed wprowadzeniem ustawy hazardowej BWIN w Polsce był bardzo popularny.
 2. Po wejściu w życie restrykcyjnych przepisów zawiesił on konta Polaków.
 3. Jak jednak informują ludzie odpowiedzialni za Bwin, licencja na legalne działanie w Polsce nie jest abstrakcją, a więc pozostaje być cierpliwym.

Oczywiście wielu znanych bukmacherów po 1 kwietnia 2017 roku wycofało się z polskiego rynku. W tym jeden z największych bukmacherów na świecie: bet365. Poza tym zniknęły np.:

Jakie są za i przeciw gry u zagranicznych bukmacherów w internecie?

W tym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań oraz obiekcji dotyczących zagranicznych bukmacherów w internecie.

Czy Polacy mogą grać u zagranicznych bukmacherów? Z niektórymi nie jest to żaden problem, np. ze wspomnianym Betclic czy zakładami PZBuk otrzymali licencję MF.

Jaka kara za grę u nielegalnego bukmachera?

Sankcje nakładane są nie tylko na podmioty nielegalnie organizujące gry i zakłady. Zgodnie z art. 89 ustawy, kara za grę u nielegalnego bukmachera ciąży też na uczestniku gry hazardowej urządzanej bez:

Co grozi użytkownikowi za grę u nielegalnego bukmachera? Kara grzywny w wysokości do 120 stawek dziennych. Teoretycznie oznacza to grzywnę od 185 do nawet 37 000 zł. W praktyce jeszcze żaden gracz nie został ukarany.

Jak grać u zagranicznych bukmacherów?

Czy wiesz jak grać u zagranicznych bukmacherów? Z pewnością gra u zagranicznych bukmacherów niesie w sobie pewne zagrożenie. Dodatkowo jest to po prostu nielegalne. niektórzy gracze korzystają jednak z poniższych sposobów:

VPN i gra u zagranicznych bukmacherów w internecie

Popularne są programy VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna). Rozwiązanie to szyfruje połączenie z punktu A do punktu B, korzystając z:

W rezultacie dane gracza są dobrze chronione.

 1. VPN pomaga również w przypadku bukmacherów, którzy nie przyjmują ruchu z Polski.
 2. Nie sprawdzi się natomiast, jeżeli zagraniczni bukmacherzy całkowicie zamknęli się na Polaków i nie akceptują rejestracji z naszego kraju.

Porady bukmacherskie: sprawdź międzynarodowy ranking SBR

Licencja na organizowanie zakładów w danym kraju jest ważna, dlatego jeśli mieszkasz w kraju, w którym dany operator działa legalnie nie masz się czego obawiac. Warto również zwrócić uwagę na aktualizowany ranking SBR (Sportsbook Review), który w rzetelny sposób opisuje wypłacalność i wiarygodność bukmacherów. SBR 2020 jest obiektywnym źródłem wiedzy o bukmacherach.

W zestawieniu można odnaleźć np. bet365 z najwyższą notą A+, co plasuje go w czołówce światowych bukmacherów online. Uwaga! bet365 próżno szukać na liście Ministerstwa Finansów RP, nie ma on zgody na prowadzenie działalności w Polsce.

betclic-232x232
BEM Operations Limited, do którego należy bukmacher Betclic.
Wejdź

FAQ: Zagraniczni Bukmacherzy

Zagraniczni bukmacherzy dla Polaków: czy warto?

Bez wątpienia tak, ale tylko zagraniczni z licencją MF RP. To dobra opcja dla wszystkich, którzy na poważnie myślą o wysokich wygranych i profesjonalnej grze bez podatku. Sprawdź, którzy bukmacherzy zagraniczni to są najlepsi.

Czy zagraniczni bukmacherzy oferują freebet?

Warto sprawdzić aktualne oferty oferty promocyjne. Zagraniczni bukmacherzy mają bardzo różne bonusy. Obecnie jest to cashback od pierwszej wpłaty w Betclic, a także zakład bez ryzyka w Betclic.

Gdzie znaleźć ranking zagranicznych bukmacherów?

U nas! Sprawdź nasz autorski ranking zagranicznych bukmacherów. Znajdziesz u nas wszystkie najważniejsze firmy bukmacherskie na rynku, z wiarygodnymi opiniami i sprawiedliwymi ocenami.

Najlepsi zagraniczni bukmacherzy: kogo wybrać?

Podobnie jak w przypadku bukmacherów legalnych w Polsce, również i zagraniczni bukmacherzy są bardzo różni, ale mimo wszystko da się wyłonić liderów, bo tylko dwóch ma licencje MF RP: Betclic i PZBuk. Mają różne bonus powitalne, inne kursy itp. Dlatego warto mieć konto w jak najszerszej liczbie zagranicznych buków.

Czy są zagraniczni bukmacherzy legalni w Polsce?

Obecnie legalny jest Betclic i PZBuk. Należy mieć nadzieję, że w krótkim czasie kolejni zagraniczni bukmacherzy będą ubiegać się o polską licencję.

Zagraniczni bukmacherzy bez depozytu: gdzie grać za darmo?

Biorąc pod uwagę promocje, jakie oferują zagraniczni bukmacherzy, bez depozytu: pieniądze rozdają nieliczni. Częściej jest to bonus od pierwszej wpłaty lub zakład bez ryzyka.

Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję