Odpowiedzialna Gra – Zestaw Dobrych Praktyk
Odpowiedzialna Gra to zbiór informacji oraz zasad, które powinien przestrzegać każdy, kto ma ochotę obstawiać zakłady wzajemne. Zakłady bukmacherskie są rozrywką na pieniądze. Dlatego firmy bukmacherskie organizujące zakłady dbają o to, aby każdy użytkownik serwisu bukmacherskiego znał konsekwencje, jakie mogą nieść z sobą patologiczne skłonności do gry oraz potrafił przeciwdziałać zagrożeniom.
W witrynach internetowych bukmacherów można odnaleźć osobne podstrony skierowane do użytkowników serwisów. Każdy wiarygodny bukmacher ma wielostronicowy Regulamin Odpowiedzialnej Gry opublikowany na swojej stronie online, który to dokument powinien być zatwierdzony przez Ministra Finansów RP. Są one poświęcone prewencji uzależnień, wskazaniem zagrożeń oraz konkretnych organizacji i stowarzyszeń, które pomagają osobom uzależnionym lub ze skłonnościami do ryzykownych zachowań. Bukmacherzy również podejmują kroki mające służyć zachowaniu zdrowia graczy. Nierzadko wprowadzają techniczne ograniczenia dostępu do konta, które użytkownik może samodzielnie administrować, jak: limity na grę, całkowite lub czasowe wyłączenie z możliwości zawierania zakładów.
Graj legalnie
Zakłady wzajemne są grą na pieniądze, którą mogą organizować wyłącznie operatorzy z licencją Ministerstwa Finansów RP. Stawianie kuponów u bukmacherów, którzy nie mają zgody odpowiedniego organu kontrolnego na prowadzenie działalności, jest w Polsce nielegalne. Nawet nieświadoma gra w nielegalnym zakładzie może zakończyć się dla gracza przykrymi konsekwencjami prawno-finansowymi. Aby uchronić przed naruszeniem prawa należy sprawdzić czy firma bukmacherska, w której typer chciałby postawić zakład działa w ramach prawa na terenie RP. W tym celu należy odwiedzić stronę Ministerstwa Finansów RP lub sprawdzić stosowne licencje w witrynie internetowej wybranego bukmachera.
Zakłady wzajemne są rozrywką przeznaczoną dla osób powyżej 18 roku życia. Taką informację można znaleźć w witrynie każdego wiarygodnego bukmachera. Ikonka +18 wyświetlająca się w widocznym miejscu mówi więcej niż tysiąc słów – dozwolone od lat osiemnastu. Informacje dotyczące grup odbiorców można odnaleźć już tuż przed pierwszą wizytą na stronie bukmachera. Aby odwiedzić serwis należy zaakceptować pole tekstowe potwierdzające wiek użytkownika witryny. Po wejściu na stronę internetową ikonki są również liczne, a nierzadko symbol bądź słowna przestroga przed korzystaniem osób nieletnich z usług bukmachera wręcz jest wtopiona w interfejs niezależnie od aktualnie nawigowanych stron i zakładek.
Obstawianie zakładów wzajemnych to hazard – może uzależniać
Zakłady wzajemne to hazard. Uprawianie hazardu jest, jak powszechnie wiadomo, związane z silnymi emocjami. Regularna gra w połączeniu z brakiem kontroli nad emocjami gracza może powodować uzależnienie. By uchronić się przed patologicznymi skłonnościami warto przestrzegać tych kilku zasad przed postawieniem pierwszego kuponu:
- Uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest rozrywką – nie jest to sposób na wzbogacenie się lub poprawienie sytuacji bytowej bliskich;
- stawienie limitów na grę powinno być pierwszą operacją na aktywnym koncie bukmacherskim – ustawienie limitów środków, które są przeznaczone na rozrywkę, a przede wszystkim – przestrzeganie ich, mogą uchronić typera przed ryzykownymi zachowaniami, jak np. odgrywanie się po kilku przegranych kuponach;
- czas poświęcony rozrywce powinien być kontrolowany – niektóre serwisy bukmacherskie, po zalogowaniu się użytkownika do konta, wyświetlają na bieżąco dokładny czas spędzony w serwisie. Warto od czasu do czasu rzucić okiem na zarchiwizowaną dokumentację zachowań użytkownika, by mieć pełną kontrolę nad czasem swojego pobytu w witrynie;
- odgrywanie się lub odrabianie strat mogą być symptomami choroby wynikającej z uzależniania. Jeśli irracjonalne oraz ryzykowne zachowania, do których można zaliczyć niekontrolowane wydatki na grę, są cechą stylu gry typera jest to najprawdopodobniej uzależnienie I należy niezwłocznie skontaktować się do dedykowanej instytucji lub organizacji, by zasięgnąć pomocy specjalisty.
Profilaktyka Odpowiedzialnej Gry
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak ustalili psychologowie niektóre typy osobowości są bardziej podatne na uzależnienia, inne – mniej. Warto sprawdzić zawczasu, do której grupy człowiek przynależy, by w przyszłości uniknąć przykrych rozczarowań związanych z siłami obliczeniowymi własnego umysłu. Jeżeli jednak dana osoba wie o swoich słabościach, a mimo to – regularnie oraz żarliwie gra, celowym byłoby sprawdzenie czy rozrywka nie zamieniła się w nałóg. Można, na przykład, zadać kilka pytań, na które twierdząca odpowiedź oznacza, że zachowanie danej osoby ma charakter patologiczny:
- Czy ukradłeś/aś kiedyś pieniądze, by móc grać?
- Czy obstawianie zakładów wzajemnych jest Twoim jedynym hobby?
- Czy masz wyrzuty sumienia z powodu gry?
- Czy ukrywasz przed bliskimi/rodziną Twoje zainteresowania hazardem?
Gdzie szukać pomocy?
Odpowiedzialna Gra jest inicjatywą, która ma pomagać osobom zbyt słabym psychicznie, by potrafiły zachować równowagę między silnymi emocjami, których dostarcza hazard, a przeciętną rzeczywistością dnia codziennego. Wiarygodni bukmacherzy współpracują z organizacjami, fundacjami oraz stowarzyszeniami, które zawodowo trudnią się pomocom osobom uzależnionym od hazardu. Firmy bukmacherskie deklarują również wsparcie oraz ułatwienie nawiązania relacji ze specjalistami zachęcając do kontaktu z ich działem pomocy klienta.
Odpowiedzialna Gra jest przede wszystkim umiejętnością samokontroli, a w razie pojawiania się problemów z kontrolowaniem emocji – odwagą szukania pomocy.
Przydatne adresy: Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego